Nytt lokallag i Oslo og omegn
- Admin
- for 2 døgn siden
- 2 min lesing

5. mai samlet en rekke engasjerte medlemmer seg på SoCentral i Oslo for å finne sammen i fredsarbeidet i hovedstaden og nærliggende kommuner og områder. Resultatet ble Oslo og omegn Fredslag og et sterkt ønske om å jobbe sammen med andre likesinnede organisasjoner for å sette fred enda tydeligere på kartet i regionen.
Norges Fredslag har allerede tre aktive lokallag, på Kongsberg, i Sør og i Vestfold, og har ikke hatt et lokallag i hovedstaden på en god stund. I en ny giv for å bidra til å etablere flere lokallag i Norge, samlet en gruppe medlemmer seg for å utforske muligheter og fremme sine hjertesaker. Nasjonalt arbeid, lokalt engasjement
Styreleder Kari Anne Næss nevnte blant annet at det er mange muligheter for aktivitet i Oslo, inkludert paneldebatter og demonstrasjoner, og mye av arbeidet som gjøres nasjonalt kan også markeres på lokalt nivå. Deltakerne delte litt om sin egen erfaring og nevnte noen av sakene de brenner for. Fredslagets samarbeidspartnere, som Internasjonal Kvinneliga for Fred og Frihet (IKFF) og Bestemødre for fred, inspirerer også når de ofte deler ut løpesedler på flere arrangementer i forskjellige deler av byen. Europas største sprengstoffanlegg
En av de store sakene som ble diskutert av det nye lokallaget er at myndighetene planlegger å bygge Europas største sprengstoffanlegg i Norge, kanskje på Hurum. Det er allerede en bedrift i Hurum som produserer drivstoff til missiler som (via USA) blir brukt av Israel, og det er flere organisasjoner som allerede er involvert i motstandsarbeidet og som vil engasjere seg mer i tiden framover.
Selv om Oslo er kommunen med flest medlemmer i Norges Fredslag, vil lokallaget også henvende seg til nærliggende kommuner og områder. Det ble derfor bestemt at lokallaget skal hete Oslo og omegn Fredslag, slik at kreftene samles regionalt og arbeidet framover ikke bare vil fokusere på Oslo.
Alltid plass til flere fredsarbeidere
Det var samtykke om å ta videre arbeidet for å stanse opprettelsen av sprengstoffanlegget på Hurum, spesielt ved å informere om saken og eventuelt skrive innlegg i media. Det er også en rekke andre organisasjoner, spesielt i natur- og miljøbevegelsen, som gjør mye viktig arbeid i denne saken. Det vil alltid være plass til og ønske om enda flere medlemmer som engasjerer seg på lokalt nivå. Dersom du ønsker å bidra i Oslo og omegn Fredslag, kan du ta kontakt med Gert på gert@fredslaget.no, så vil han videreformidle kontakt med gruppen.
Comments